Najnowsza wersja Bitcoin Core wprowadza poprawki dla „źle zachowujących się rówieśników“.

Bitcoin Core 0.20.1 jest mniejszą aktualizacją niż ostatnia, ale posiada kluczowe zmiany dotyczące tzw. węzłów zniechęconych.

Bitcoin Core 0.20.1 został wydany w sobotę.
Największa zmiana wpływa na sposób traktowania użytkowników, którzy wysyłają nieprawidłowe bloki.
Jest to znacznie mniejsza aktualizacja niż znacząca czerwcowa wersja 0.20.
Najnowsza wersja Bitcoin Core – open-source’owego oprogramowania zbudowanego na bazie oryginalnego klienta Satoshi Nakamoto Bitcoin, wydana w sobotę, przynosi skromną ilość zmian i ulepszeń.

Bitcoin Core 0.20.1 jest znacznie mniejszą aktualizacją niż poprzednia edycja 0.20 wydana na początku czerwca – jak sugeruje numer wersji – zawierającą tylko kilka znaczących zmian i dość wąski dziennik zmian w porównaniu do ogromnej listy widzianej po raz ostatni.

Według informacji o wydaniu, największe zmiany odnoszą się do „źle zachowujących się rówieśników“ lub użytkowników, którzy wysyłają nieprawidłowe bloki. Z Bitcoin Core 0.20.1, ci użytkownicy nie są zakazane, ale są one oznaczone jako „zniechęcone węzły“ w logu wyjścia, co oznacza, że sieć jest mniej prawdopodobne do interakcji z nimi. Połączenia przychodzące z zniechęconych węzłów są jednak nadal dozwolone, ale istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną zbanowane.

5 najważniejszych kryptograficznych wiadomości i funkcji w skrzynce odbiorczej każdego dnia.
Pobierz Daily Digest, aby jak najlepiej odszyfrować. Wiadomości, oryginalne funkcje i wiele więcej.

Jak bardzo ten czarny znak powstrzymuje „zniechęcone węzły“ od odgrywania roli w sieci zależy od tego, jak bardzo zajęty jest łańcuch blokowy Bitcoinów, ale zniechęcenie nie utrzymuje się, jeśli węzeł zostanie ponownie uruchomiony.

Sobotnia wersja 0.20.1 naprawia również błąd powiadomień, który działa od wydania Bitcoin Core 0.19: „‚-walletnotify‘ powiadomienia są teraz wysyłane dla transakcji portfelowych, które są usuwane z mempool, ponieważ są one sprzeczne z nowym blokiem“.

Podczas gdy poprzednia wersja Bitcoin Core miała 119 współpracowników na liście, notatki o wydaniu tej aktualizacji zawierają tylko 13 bezpośrednich współpracowników – spadek proporcjonalny do drastycznie mniejszej liczby wpisów w dzienniku zmian.

Bitcoin Core właśnie dostał aktualizację. Oto, co w nim jest.

Bitcoin właśnie otrzymał swoją najnowszą aktualizację. Bitcoin Core 0.20.0 został wydany dzisiaj, 28. takie uaktualnienie dla pierwszego i nadal najbardziej popularnego wdrożenia Bitcoina. Wydanie to było kulminacją…

Znacznie większe było czerwcowe wydanie 0.20, które wprowadziło znaczące zmiany w infrastrukturze Bitcoin Core, w szczególności usunięcie biblioteki oprogramowania OpenSSL. Chociaż pierwotnie wdrożone przez Nakamoto, „od dawna było źródłem błędów, wydań awaryjnych i problemów z wydajnością“, według BitMEX Research.

Każdy może zgłosić kod do ewentualnego włączenia do Bitcoin Core, ale niektórzy z jego najgorętszych współpracowników otrzymali dotacje na kontynuację pracy nad oprogramowaniem w pełnym wymiarze godzin. W czerwcu ogłoszono dwa takie granty, przy czym BitMEX przyznał 100.000 dolarów deweloperowi Glebowi Naumenko i BitMEX oraz OKCoin wspólnie przyznał 150.000 dolarów Amitiemu Uttarwarowi Xapo.